Modern hayat bazen bezdirici ve bıktırıcı olabiliyor. Modern evler bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Dekorasyon modasını takip ederek evlerinizde geçmiş yılların esintilerini geri getirebilir, bunaldığınız modern hayattan kaçabileceğiniz nostaljik köşeler yaratabilirsiniz. Art Deco, Pop Art, retro ya da Vintage ile 70’li, 60’lı hatta 40’lı yıllara geri dönmek ve o günlerin neşesini, enerjisini evinizde yaşatmak mümkün.

klasik-dekorasyon

Geçmişe dönük malzemeler sayesinde kendinizi en yakın hissettiğiniz zamanı evinizde yeniden yaratabilir, kendinizi o günlerde yaşamanın güzellikleriyle şımartabilirsiniz. Moda geçmiş yıllarla bağlarını koparmıyor. Tüm mobilya ve aksesuarları bu akımlardan seçmek zorunda değilsiniz. Evinizde sevdiğiniz bir köşe belirleyip bu bölümde bir vintage havası hissettirebilirsiniz. İkinci elden edinebileceğiniz bir kanepe ya da berjer veya sadece o yıllarda kullanılmış bir eşya bile işinizi görebilir. Bunun için artık eski bir yol veya trafik tabelası bile kullanılabiliyor.

Art Deco, geometrik desenleri ve çarpıcı renkleriyle favori stillerden biri olmaya devam ediyor. Koyu ve iddialı renkler, siyah, gümüş ve altın rengiyle birlikte kullanılıyor. Satenler, kristal avizeler ve ferforje raflar bu tarzı tamamlıyor. Pop art evlerde ise desenler ön plana çıkıyor. Halılarda, yer ve mobilya döşemelerinde, her yerde kullanabiliyorsunuz bu desenleri. Neon renkler de pop art stilin en göze çarpan sembolü. Pop ile mekanlarınıza enerji ve gençlik geliyor.

1940’lı yılların, kadınsı, gösterişli ve göz alıcı tarzından hoşlananlar, pembe tonlarını tercih ediyor. Kıvrımlı çizgiler de bu dönemin kadınsı tavrını vurguluyor. Kadife ve ipek dokunuşlar bir arada kullanılıyor. Fuşya, kırmızı ve gül kurusu da kombine edilerek kullanılabiliyor.

Bu stiller arasında dolaşırken dilediğinizce cesur olabilirsiniz. Her türlü kombinasyona imkan veren bu nostaljik tarzlardan birini benimsemek zorunda değilsiniz. Bu tarzlardan beğendiğiniz örnekleri kombine edebilirsiniz. Bu noktada tek kıstas kendi zevkiniz. Modern tarzlarla nostaljik tarzları bir arata getirebilir zamanı olmayan, her zaman ait evler yaratabilirsiniz.