Gün geçtikçe insanlar birbirlerinden ve kültürlerinden etkilenmeye başlıyorlar. Bu etkilenme yaşam tarzlarımıza da yansıyor. Bu sıralar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkilenilen kültürlerden birisi Uzakdoğu kültürüdür. Oldukça ilginç tarzı ile Uzakdoğu’nun çoğu özelliğinden etkilenmiş ve kendi hayatımıza uygulamış bulunmaktayız. Bu kültürden etkilenen sektörlerden biriside mobilya sektörüdür.Ülkemizde artık Uzakdoğu kültürüne ait pek çok mobilya evlerde yer almaktadır. Fakat özellikle Uzakdoğu yatak odası modelleri oldukça beğenilmektedir. Çünkü yatak odasının asıl anlam ve bütünlüğü bu modellerde çok daha güzel bir şekilde göze çarpmaktadır. Yatak odası insanların kendilerine özel bir odası olduğundan dolayı burada pek fazla gösteriş pek sevilmemektedir. Dolayısı ile Uzakdoğu kültüründe yatak odası takımları oldukça sade hazırlanmıştır. Her ne kadar sade gibi gözüküyor olsa da göze oldukça estetik gelmektedir. Bu nedenle tüm dünyada tercih edilen yatak odası modelleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Uzakdoğu yatak odası modelleri pek çok akımın etkisi ile oluşturulmuştur. Bunlardan Feng Shui, Zen Stili en çok tercih edilen Uzakdoğu dekorasyon stilidir. Bu dekorasyon stillerinde genel olarak ana öğe ön plana çıkarılmış ve geri kalan ek unsurlar arka planda bırakılmıştır. Yatak odası için yatak ön plana çıkartılırken diğer eşyalara çok yer verilmemiştir. Yani ana unsur çok güzel bir şekilde hazırlanırken diğer kısımlar sadeliği bozduğundan dolayı geri planda bırakılmıştır. Bu özelliği sayesinde yatak odası çok daha kişiye özel bir hava içerisine girmiştir. Fazla detay yer almadan yatak güzel bir şekilde ön planda durmaktadır.

Uzakdoğu yatak odası modelleri normal yatak odası modellerinden biraz daha farklı hazırlanmıştır. Uzakdoğu kültüründe yataklar yere çok daha yakındır. Bu yüzden bu yataklar normal yataklara göre daha estetik bir duruş sergilemektedir. Yatakların yere yakın olması insanların Uzakdoğu yatak odalarını tercih etmesinde etkili olan büyük etkenlerden birisidir. Ayrıca tüm mobilyalarda Uzakdoğu kültürünü görebilirsiniz.