Çeyiz Sandıkları

Türk kültüründe kilometre taşları olarak nitelendirilebilecek önemli öğelerden biri de çeyiz sandığıdır. Yüzyıllardır süregelen bir gelenektir ve hala da Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamaktadır. Evlenecek kızın çeyizinin konulduğu bu sandık dışarıdan bakıldığında gösterişli olmalıdır. Bu nedenle günümüzde mobilya üreticileri böyle bir kültürel öğeyi Türk toplumuna çok iyi bir şekilde pazarlamaktadır. Gelin bohçası yerine çeyiz sandığının tercih edilme nedeni ise artık çeşit çeşit sandık modellerinin çıkıyor olmasıdır. Beğendiği bir sandığı almak isteyecek olan gelin çok kullanmayacak bile olsa sırf rengi ya da işlemeleri hoşuna gittiği için bu sandığı alabilir.

Çeyiz Sandığı Modelleri

Her ne kadar çeşitli modeller çıkarılsa da çeyiz sandığı sadece çeyiz koyma amacıyla pek de fazla alınmıyor. Bunu dikkate alan üreticiler de sandığı şifonyer ya da konsol tarzında üretip yatak odası takımlarında tamamlayıcı bir aksesuar olarak kullanabilir. Belki de eskimeyen gelenek çeyiz sandığı bu konuda şifonyer ya da konsol gibi eşyalara daha da ağır basmaktadır. Bu durum alıcının cinsiyetine, yaşadığı nesle ve çevreye göre değişebilir. Fakat değişmeyen bir şey varsa o da çeyiz sandığının adı ve maneviyatıdır.

Günümüzde artık depolara, kilerlere kaldırılan çeyiz sandıkları tekrar evin en güzel köşesinde yer almalı. Çünkü bir evin kurulmasını temsil eder ve bir diğer yandan da mutluluğun, huzurun taşıyıcısıdır. Bu nedenle çeyiz sandığı üreten mobilya tasarımcıları bu konuya daha fazla eğilebilir. Aksi takdirde eskimeyen gelenek çeyiz sandığı Türk kültüründen yok olup gidecektir.

ahşap-çeyiz-sandığı

çeyiz-sandığı-fiyatları

çeyiz-sandığı-modelleri-ve-fiyatları

Çeyiz Sandığı Fiyatları

Eski çeyiz sandıklarına bakıldığında tek bir vidanın bile olmadığı görülür. El yapımı eşyalardır ve el emeğini yansıtırlar. Bu yüzden isimleri eskimeyen gelenek çeyiz sandığı olarak kalmıştır. Çeyiz sandığı hem sağlam hem kaliteli hem de uzun ömürlü olsun diye eski zamanda ceviz ağacından yapılırdı. Ceviz ağacından yapılan ağır da olurdu ve kolay kolay hareket ettirilemeyeceği için de evin bir köşesinde sabit dururdu.