Şömineler, yüzyıllardır evlerde ve baş tacıdır. Eskiden bir zorunluluk olarak bulunurken şimdi bir mobilya olarak hem de şık bir mobilya olarak evlerimizde yerini almaktadır.

Zamanla evlerde yaşanan ve klasikten moderne esen değişim rüzgarına şömineler de kapıldı. Klasik, duvara gömme ve genelde tuğla ya da doğal taşlardan yapılan şöminelerin yerini metal, çelik ya da bakır görünümlü modern şömineler aldı.

Şöminelerin ısıtma ihtiyacının bugün pek fazla kullanılmamasıyla görsellik daha da öne çıktı. Nitekim elektrikli şömineler ya da doğal gaz şömineleri de bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıktı. Şömineyi süs değil de ihtiyaç olarak görenler içinse hala kömür ve odunla kullanılan modeller bulunmaktadır.

Eskiden şömineler, ağır ve eve monte edilmesi zor bir mobilya olarak görülürken, yeni çıkan şömine modellerinde bu durum tam tersine döndü. Özellikle duvara gömme klasik bir şömine istemeyen daha doğrusu modern bir şömine isteyen ve seçen müşteriler şöminelerine 1 – 2 saat içinde kavuşmaktadır. Elektrikli şöminelerin çıkması da bu durumu daha da kolaylaştıran bir diğer etmendir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

somine-2

somine-3

somine-4