Herkes mutlaka Osmanlı zamanında sarayda yaşayan bir sultan veya prenses olmanın hayalini kurmuştur. Özellikle son dönemlerde televizyon dizilerinde çok fazla tanık olduğumuz Osmanlı saraylarının ihtişamı; koltuk takımlarındaki el işi ahşap oyması detayları, sultanların yatak odasındaki görkem, özellikle yatak başlarında kullanılan altın varaklı oymalar televizyon karşısında o ihtişamı izleyen herkesi etkisi altına almaktadır.

saray-mobilyalari

Fakat bu hayal artık bizlere çok uzak değil. Osmanlı dönemindeki saray mobilyalarını günümüze taşıyan mobilya firmaları, bizlerin bu mobilyalar ile evlerimizde saray konforu yaşamamızı sağlıyor. Altın varaklı oymalı birbirinden farklı tasarımlarda ve renklerde koltuk takımlarının yanı sıra masa ve sandalyelerinin ayaklarındaki ve kenarlarındaki altın varak veya gümüş detayları ve el işçiliği oyması ile oluşturulan yemek odası takımı, sizleri evinizin sultanı gibi hissettirecek büyük oymalı yatak başına sahip yatak, aynalı büyük gardolap, tuvalet aynası, ayaklı komodin ve şifonyerden oluşan yatak odası takımları evinizi küçük bir saraya çevirmeye yetecek mobilya grupları olmaktadır.

Geçmişten günümüze klasik sevenler için hiç modası geçmeyen saray mobilyaları günümüzde tasarımlarına modern çizgilerin eklenmesiyle de gençleri etkisi altına almaya başlamıştır. Yeni evlenecek olan çiftlerin ev dekorasyonu için saray mobilyası konseptini seçmesinin büyük ölçüde nedeni, mobilyaların hem günümüzün modern çizgilerini hem de Osmanlı zamanının ihtişamını yansıtabiliyor olmasıdır.

Ayrıca saray mobilyaları konsepti son zamanlarda çok fazla ses getirmiş ve neredeyse adını duyurmuş olan bütün mobilya mağazalarının bünyesinde farklı tasarım ve fiyatlar ile satışa sunulmaya başlamıştır. Böylece yeni evleneceklerin dışında da insanlar mobilyalarını yenilemek ve evlerini adeta ufak bir saraya çevirerek kendilerini de evlerinin sultanı gibi hissetmek istemektedir.

Klasik mobilyalar evinize uygun ölçülerde de yapılabilmekte ve böylelikle sizlere sığıp sığmama konusunda sorun yaşatmamaktadır. Aldığınız klasik modelde ki mobilyaları eski zaman modasındaki halılarla ve büyük taşlı avizelerle tamamlayabilir ve küçük sarayınızın sultanı olabilirsiniz.