Koltuk takımı alırken öncelikle kullanım alanını ve amacını belirlemeniz gerekir. Günlük kullanım için ya da misafir tarafından kullanılacak koltuklar farklı olacaktır. Koltuğu yatak olarak da kullanmamız gerekecek mi, yoksa amacımız göz alıcı bir salon yaratmak mı? Alışverişe çıkmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer kriter de koltukları kullanacağınız odanın büyüklüğü olmalı. Geniş bir oda için yeterince büyük, küçük bir oda için yeterince az yer kaplayan bir koltuk seçtiğinizden emin olmalısınız. Öte yandan salon için daha çok koyu renklerden, oturma odası içi açık renklerden koltuk seçmelisiniz.

acelya-koltuk-takimi

Koltukta kalite rahatlık ve sağlığın da garantisidir. Bu yüzen garanti belgesi ve kullanma kılavuzu vermeyen bir mağazadan alışveriş yapmayın. Uygun fiyatlı bir koltuk seçmeye çalışın. Piyasada çok kaliteli bir ürünü daha az kaliteli olanından daha ucuza alabilirsiniz. Koltukta kalitesinden anlıyorsanız bunu bu hiç de zor olmayacaktır.

kapaletti-koltuk-takimlari

Koltuğun yapıldığı ağacı öğrenin, kavak ya da sunta gibi kötü malzemeyi hemen ayırt edebilirsiniz. Böyle bir koltuğun iskeleti sağlam olmaz, kısa süre içinde kullanılmaz hale gelebilir, dağılıp, bozulabilir bu koltuklar. Koltuğun süngeri de kullanım süresini belirleyecektir. Sağlam bir iskelet ve iyi sünger, koltukta rahatlığın en başta gelen gereklerdir. Bunu da oturarak test edebilirsiniz. Kötü koltuk sallanır ve gıcırdar. İyi koltukta arkanıza rahatça yaslanabilir, farklı pozisyonlarda rahatça oturabilirsiniz.

mikanos-koltuk-takimi

Kanepenin kolları 75-85 cm yüksekliğinde olmalı. Eğer koltukta yatmak istiyorsanız, kolları ve arkalıkları tüyle dolu, arka yastıkları omuzlara denk gelen modeller uygun olacaktır. Kanepede yatacaksanız yatarak da kontrol etmelisiniz. İyi bir koltuk oturduğumuzda keyfimizi yerine getirmeli. Günün yorgunluğunu azaltmalı, okumak için, küçük bir şekerleme için uygun olmalı.

Büyük salonlarda L biçimi koltuklar rahatlık sağlarken, küçük mekanlarda tekli, ikili, üçlü parçalardan oluşan rahat koltuk modelleri tavsiye ediliyor. Eğer misafir ağırlayacaksanız yatak olarak da kullanılabilen bir modelle yer sorununu çözebilirsiniz.