Hem klasik dekorasyon hem de modern dekorasyon, mutlaka bir uyum ister. Aksesuardan duvar rengine kadar malzeme ya da renk uyumu, klasik ya da modern tarzın temel kuralıdır. Post modern dekorasyonda da uyum yoktur.

Uyumsuzluğun uyumu

Modern zamanlarda, artık uyumlu olmak değil uyumsuz olmak mesele. Yani bir uyumsuzluğun uyumu söz konusu her alanda. Mimari alanında da bu daha çok iç ya da dış dekorasyon alanında gerçekleşti. Dış dekorasyon, mimarların işi ama evlerimiz için post modern dekorasyon fikirlerini bu yazıda görebilirsiniz.

Her yer her yerde

Post modern dekorasyonu özetleyen en güzel sözdür. Genelde annelerin çocuklarına söyledikleri bu güzel söz, aslında bir dekorasyon felsefesini en iyi açıklayan cümledir. Post modern anlayış, tam bir yıkım olduğu için düzene ya da simetriye önem vermez. Evinizde yamuk tablo, kırık vazo bulunabilir ki aslında mekana yedirdiğinizde oldukça değişik ve hoş bir yaşam alanı elde edebilirsiniz.

Renk uyumsuzluğu

“Kırmızı duvar, sizi boğar” ya da “Beyaz çok açık renktir, göz yorar” gibi yorumlar post modern anlayışta direk çöpe gider. Post modern bir evde duvar rengi ile koltuk renginin zıt olması, hiç uyumlu olmaması önemli değildir hatta böyle olması istenir. Dikkat edilecek şey, evin bir karmaya dönmemesidir.

Modern Moroccan Decor Grey Sofa

postmodern-ev-dekorasyonu

postmodern-ev-dekorasyonu-örnekleri

postmodern-mimari

postmodern-nedir

Malzemeler

Masif koltuklara silikon minder örtmek, post modern mimari değildir. Post modern mimarinin en temel amacı, çoğulcul bir güzellik yaratmaktır. Mavi masaya 7 ayrı renkten koltuk koymak post modern mimaridir ama klasik bir masaya şişme koltuk koymak post modern mimari değildir.

Siz de yukarıda bahsi geçen durumlara dikkat edilerek, şık ve çığır açacak yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Şimdiden başarılar dileriz.