Dekoratif Aydınlatma

Otellerin iç aydınlatması yani 7/24 açık olan bir işletmenin aydınlatmaları gayet önemli bir konudur. Gece ve gündüz ışıklandırmasının farklı olması ve lobilerin de bekleme salonu olarak kullanılması aydınlatma konusunu bir hayli çetrefilli hale getirmektedir.

Otellerin giriş kısmındaki aydınlatmalar…

Otel girişi aydınlatmalar, ya ufak spotlar eşliğinde ya da dev avizeler şeklinde olmalıdır. Bu durum da otelin modern ya da klasik dekor anlayışına göre değişiklik göstermektedir. Giriş kısmındaki aydınlatmalara ek olarak eğer varsa –ki mutlaka olmalıdır aslında- tablo arkası LED aydınlatmalar da mekana hacim kazandıracaktır.

aydınlatma-modelleri

otel-aydınlatma-sistemleri

otel-dekorasyonunda-aydınlatma-sistemleri

Lobide abajur kullanmak…

Bekleme salonları, resepsiyonun olduğu yerdir. Aydınlatma durumunda ise spot aydınlatma yerine abajur aydınlatması daha kolay olacaktır. Bekleme odalarında genelde tekli ve ikili koltuklar olduğu için abajur aydınlatmaları mutlaka arkadan yapılmalıdır. İkili ve tekli koltuğun arasına yerleştirilen tercihen ikili abajur, üç koltuğun da ışık ihtiyacını karşılamaya yetecektir.

Niş arkası aydınlatmalar için…

Bekleme salonunda, mekana derinlik verilmesi için, kolona yapılan nişlerin arkasına LED ışık döşenebilir. Bu şekilde, nişe yerleştirilen aksesuarlar, dergiler ya da kitaplar daha dikkat çekici hale getirilebilir.