Öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde barınma sorunu çeşitli alternatiflerle çözülmektedir. Bu alternatiflerden en çok kullanılanı özel ya da devlet öğrenci yurtlarıdır. Bu yurtlar, bir çok öğrenci için barınma sorununa çözüm olan uygun fiyatlı alternatiflerdir. Bir öğrenci için barınmanın en kötü yanı yüksek fiyatlı olmasıdır. Özellikle İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde yüksek olan ev kiraları, öğrencileri yurtları tercih etmeye itmektedir. Yurtlardaki dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kullanılan mobilyalardır.

öğrenci-yurdu-mobilya-modelleri

Yurtlar, öğrencilere mobilyalar ile odalar kiralanan barınma alanlarıdır. Bu odalarda tek kişi kalına bildiği gibi birden fazla kişiyle de kalınabilir. Öğrenci yurdu mobilyaları ise, bu tür kullanıma uygun, dayanıklı ve kullanışlı olmalıdır. Yurtlarda yaşanan en büyük sorun kısıtlı alandır. Küçük odalarda, birden fazla kişinin kalmasının gerektiği yurtlarda, herkes için demirbaş mobilyaları bulundurmak sorun olabilir. Peki bir öğrenci yurdunda gerekli olan mobilyalar nelerdir? Elbette yatakla başlamak gerekir, sonrasında kıyafetlerin konulabileceği bir dolap ve eğer mümkünse çalışma masası. Bu üç mobilya olmazsa olmaz mobilyalar olarak değerlendirilebilir. Öğrenci yurdu mobilyaları, kısıtlı alanlara sığmaları gerektiği için farklı tasarım ve boyutlarda olabilir. Bu yönde ilk akla gelen mobilya elbette ranzadır. Ranza, bir kişinin yatacağı alanda, iki kişinin yatmasını sağlayabildiği için kullanışlı öğrenci yurdu mobilyaları arasında değerlendirilebilir. Bu tip yatakların yanında, iki kapaklı bir dolap ya da soyunma odası tipi dolaplar yurt odalarında kullanışlı olabilecek mobilyalardandır.

öğrenci-yurdu-mobilyaları

Triples 1

Bir yurt odası düşünüldüğü zaman mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunların en başında, dayanıklı olması, az yer kaplaması ve uygun fiyatlı olması gelir. Birçok insan tarafından kullanıldığı için, öğrenci yurdu mobilyaları kolay yıpranabilir. Bu sebeple, mobilya seçiminde dayanıklı olanların tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında, eğer yurt odasını uygun fiyatla kiralamak istiyorsanız, içine de uygun fiyatlı mobilyalar koymanız gerekir.öğrenci-yurdu-yatak-çeşitleri

Bütün bu kriterler, bir yurt odasını en iyi şekilde düzenlemek ve işlevini en üste taşımak için gereklidir ve tabi ki her şeyden önce kendimize şu soruyu sormak gerekir; bir öğrencinin neye ihtiyacı var?