Mutfak dekorasyonunda fayans seçimi günümüzde birçok farklı beğeniye uygun mutfaklar yaratmak için çeşitlilik göstermektedir.

Baskılı fayanslardan 3 boyutlu fayanslara kadar birçok farklı çeşidi bulunan bu ürünler, aynı zamanda mutfak hijyeni için çok önemlidir. Yeni nesil mutfaklar için fayans fikirleri özellikle baskılı modeller ve 3 boyutlu ürünlerle kullanılmaktadır.

Hem görsel açıdan hem de hijyen açısından önemli olan fayans çeşitleri, günümüzde büyük boyutlarda kullanılan modern seçeneklerle de beğeni kazanmaktadır.

mutfak-fayans-çeşitleri

Mutfak Dolaplarıyla Uygun Modeller

Mutfak dolaplarının zıt renklerinde tercih edilen fayanslar, özellikle açık renklerin ağırlıkta olduğu, bordür olarak da koyu renklerin kullanıldığı modellerle kullanılır.

Led ışıklandırmalar sayesinde birçok farklı manzara görseli kullanılarak daha 3 boyutlu bir görünüm ve derinlik sağlanarak aydınlık ve ferah mutfaklar ortaya çıkarılmaktadır. Küçük ve karanlık mutfaklar, bu tür 3 boyutlu fayanslar tercih edilerek led ışıklandırmalarla aydınlanabilir.

Mekana derinlik katmak için mutfak dolaplarında da birçok farklı seçenek tercih edilir ve görselliğin öne çıktığı derin tasarımlar tercih edilebilir.

mutfak fayans modelleri

Büyük Fayanslar

Son yıllarda mutfak fayanslarında daha büyük boyutlarda tercih edilen tasarımlar ön plana çıkmıştır. Bu tasarımları daha geniş mutfaklarda tercih edebilirsiniz ve daha kolay bir şekilde kullanılabilir.

Geniş mutfaklarla kullanılan bu fayans seçenekleri, her zaman montaj konusunda pratik bir şekilde kullanılmaktadır. Küçük mutfaklar için dekoratif fayans olarak ise klasik kare modeller ve dikdörtgen modellerin uzunlamasına kullanıldığı modeller olarak tercih edilebilir.

dekoratif mutfak fayans

Nerelerde Fayans Kullanılmalı?

Tüm mutfağın fayans olmasına gerek yoktur. Ancak yerler, yemek pişirilen ve hazırlanan alanlarda hijyen çok önemli olduğu için fayans tercih edilmektedir.

Fayansların kullanıldığı alanlar arasında yer alan banyolarda da yeni nesil büyük fayanslar tercih edilebilir. Son yıllarda organik boyalarla boyanmış, özel baskı teknikleri kullanılarak baskı yapılan fayanslar tercih edilmektedir.

Bazıları tezgahlarda da fayans kullanır ve bu şekilde temizliğin kolay hale gelmesini sağlar. Eski tip mutfak tezgahlarında kullanılan fayanslar, yeni nesil mutfaklarda pek tercih edilmese de, hala kullananlar bulunur.

Antibakteriyel Fayanslar

Fayans seçenekleri arasından tercih edeceğiniz antibakteriyel mutfak fayansları seçimi ile gıda konusunda hassas olanlar iyi bir mutfak dekorasyonu yapabilir.