Modern Ev Dekorasyonunda Aydınlatma

Modern evler, klasik çizgideki evlere göre daha yumuşak çizgilere ve geçişlere sahiptir. Ayrıca modern evler, mobilya malzemesinden mobilyanın şekline kadar daha çoğulcu bir yapıya sahiptir. Bu çoğulculuk sadece mobilya için değil aydınlatma alanında da geçerlidir.

Avizeler değişti

Eskiden her evde bir zenginlik simgesi olan o devasa elmas kesimli camdan avizeler resmen tarih oldu. Elliden fazla elmas kesim camlarla süslenmiş olan ve en az üç ampulle aydınlatma sağlıyordu. Çok fazla cam olduğu için büyük bir salona bile bir tane avize yetiyordu.

modern-aydınlatma-ankara

modern-aydınlatma-modelleri

modern-köşe-lambaları

şık-modern-avize

Yeni nesil aydınlatmalar

Yukarıda bahsedilen çoğulcu yapı özellikle aydınlatmalarda devreye giriyor. Modern yapılarda aydınlatma tek bir avizeden değil birçok ışık kaynağından sağlanıyor. Spot ışıklar ya da ikiden fazla sade avizeler ile hem ortam daha hacimli görünüyor hem de tam anlamıyla aydınlık sağlanıyor.

Duvar dışı aydınlatmalar

Modern evlerde duvara asılı aydınlatma anlayışı da ortadan kalktı. Abajurlarla aydınlatmalar sağlanmaya başladı. Ayrıca LED ışıkların da sahası genişledi. Eskiden sadece sokak süslerinde ya da önemli günlerde eğlence yerlerinde kullanılan LED aydınlatmalar, artık evlerde de kullanılmaya başlandı. Öyle ki tablo arkasına, niş arkasına ya da şömine ağzına kullanılan LED ışıklar, hem aydınlatmaya katkı sağlıyor hem de çok az bir elektik harcamasıyla bütçenizi ziyan etmiyor.