Klasik türden hoşlanan kişiler genelde gündelik yaşamlarında ve özel hayatlarında bunu rahatşıkla hissettirmektedirler. Klasik türde hayatımızın her alanında rahatlıkla karşılaştığımız modeller ve sunumların tercihi kişilere de sunulmaktadır. Özellikle gündelik hayatımızda ve özel hayatımızda ya da evimizin içerisinde bu tercihler de en çok gözümüze çarpan tür klasik mobilya aksesuarları ve mobilyalar olmaktadır. Klasik mobilya denildiğinde aklımıza ilk gelen de en çok varaklı mobilya türleri olmaktadır. Bu mobilya türlerini günümüzde ki mobilyalardan ayıran en önemli özelliklerin başında işçilik gelmektedir.

varaklı oymalı mobilya

Çok büyük ustalıklarla bu zanaatkârlığı devam ettirmek isteyen mobilya tasarımcıları da bu işin içerisinde senelerini vermiş kişilerden oluşmaktadır. Çalışmalarını hızla devam ettiren ve ustadan çırağa geçen bu meslek zamanla modellerine bol çeşitlilik ve güzellikler katarak hızla büyümektedir. Varaklı  klasik mobilya türlerinin bir başka özelliği de bakımının ve temizliğinin diğer mobil ya türlerini göre kolayca yapılması fakat oyma modellerinin olduğu türlerde özel temizlik bakım ürünleri ve malzemeleri kullanarak oymalar arasında bulunan malzemelerin periyodik olarak temizlenerek daha güzel bir şekilde sunulmasının sağlanmasıdır.

varaklı mobilya tasarımları

El Yapımı Oymalı ve Varaklı Modelleri

Mobilyada varaklı klasik modanın en güzel çeşitlilikleri ile oyma modelleri oluşturur. Belki de mobilya ustası bir bench için aylarını vererek ince detaylandırmalar yaparak uzun soluklu çalışmalar sağlamaktadır. Bu modeller de ince ayrıntı ve kullanılan malzemelerin dayanıklı olması da diğer mobilya çeşitliliklerine göre yaklaşık 5 kat daha fazla uzun ömür sağlamaktadır. Genelde dut ya da gül ağacından yapılan bu türde mobilyalar da bazı zamanlar da müşterinin istediği ebatlarda ve özelliklerde çıkartılarak uygun şekillerde tasarlandığı da olmuştur. Mobilyaların çeşitlerini de şu şekilde sıralayabiliriz; bench, koltuk takımı, fiskos takımı, salon takımı, aynalıklar, vestiyerler, yatak odası, dresuarlar, jozephine, berjer tipi koltuklar, fiskos takımları da büyük ustalıklarla modellere oymacılık sanatının en güzel desenleri kullanılarak farklı yöntemlerle tasarlanmaktadır.

oymalı lüks mobilya

Oymacıların en güzel tasarımları sergilediklerinin yanı sıra mobilya takımlarında ve aksesuarlarında renk, renk uyumları çok büyük önem arz etmektedir. Çalışmalarını sıklıkla farklılaştırarak kendi türlerinde en iyi olmaya çalışan varaklı mobilya ustaları da buna çok önem vermektedir. Klasik varaklı mobilya ile üzerinde yapılan uygulamanın ters düşmemesi gerekmektedir. İnce ayrıntıların ön planda tutulması gerekirken farklı desenler ve yanlış model seçimleri yapılan işçiliği bir anda ortadan kaldırmaktadır. Bu desenlerin seçimlerinde ustalara en çok yardımcı olan konu mobilyanın rengi ve mobilya da kullanılan malzemenin yapısı olarak bilinmektedir. Buna göre usta sınırlarını oluşturmaktadır. Çalışmalarına en iyi yön bu tasarımların kurallarının belirlenmesi ile başlar.