murat_erat

Henüz 29 yaşındayken kurduğu Asortie markasıyla, 2 yıl içinde 28 ülkeye Türk mobilyası ihraç eden Murat Erat, mobilyada KDV indiriminin, sektörün önünü açacağını söyledi.

Genç yaşına birçok başarılı projeyi sığdırmış olan Murat Erat, dünyaca ünlü politikacıların, iş adamlarının ve sanatçıların evini sil baştan yeniden döşüyor. Erat başarılarını, gelişime açık, çözüm odaklı çalışan, başarıyı seven uyumlu bir ekip olmalarına borçlu. Erat, “Bizim için en iyi mobilya, rahat, konfor ve şıklık için tasarlanmış yaşanılabilir mobilyalardır. Tasarımcılarımız, ürünleri dizayn ederken önceden şekillenmiş kalıpları değil, müşterilerin hayallerinizi çizerler. Bir anlamda Asortie Mobilya, kişiye özel, her yerin yaşam kültürüne göre farklı mobilyalar üretir. Ürettiğimiz mobilyalarda estetik ve konfor bir aradadır” dedi.

ARAPLAR’IN TERCİHİ OSMANLI TARZI MOBİLYA
Araplar’ın Osmanlı tarzı mobilyaları sevdiğini belirten Erat, “Genellikle altın varaklı, oymalı ve ihtişamlı klasik mobilyaları tercih ediyorlar. Avrupalılar ise oymasız sade tasarımları beğeniyorlar ama kumaşlarda parlak ve sawaroski taş tutkunudurlar. Afrikalılar daha çok koyu renkli ve altın varaklı mobilyaları tercih ediyorlar” diye konuştu.

Mobilya sektörünün Türkiye’de çok hızlı ilerlediğine dikkat çeken Erat, “Belki de birkaç yıl sonra ülkenin lokomotif sektörleri arasında olacak. Şuan dünyanın birçok ülkesini gezdiğinizde orada mutlaka bir Türk mobilya markası ile karşılaşıyorsunuz. Bu da size gurur veriyor. Mobilya’da KDV’nin indirilmesi, yurtdışı yatırımlarda ve fabrika kurulumundan teşvikler verilmesi gibi mobilya sektörünün önünde birkaç engel var. Devlet bu engellerler ilgili çalışmalar yaparsa, Türk mobilya sektörü inanıyorum ki dünyadaki İtalyan mobilya gücünü yerle bir eder” dedi.

50 ÜLKEYE İHRACAT HEDEFİ
Asortie markasını kuralı 2 yıl olmadan 28 ülkeye ihracat yapar duruma geldiklerini belirten Erat, “5 yıllık ihracat yaptığımız ülke sayısını 50’ye çıkarmak, 20 bin metrekarelik bir fabrika açmayı düşünüyoruz. Bu fabrika ile ilgili fizibilite çalışmalarına başladık. En kısa zamanda kurulumla ilgili karar aşamasına geleceğiz. Dünya mobilya üretiminde şuan kullanılmayan çok farklı teknikler ile mobilya üretimi yapabileceğimiz bir fabrika kurmak istiyoruz. Bu fabrikanın ekstra 200 kişiye istihdam sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.