Her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de siz tüketicilerin bilmedikleri ve gözden kaçırdıkları var. Dekorasyon düşünmeden önce mobilya hakkında bilmeniz gerekenler var. Mobilya sektöründe önünüze çıkan her satıcı ‘üretici’ olduğunu iddia eder. Fakat gerçek öyle olmayabiliyor. Ürünün nasıl yapıldığını, malzemeleri hakkında detaylı bilgi verebilecek kapasitede olan kişiye ‘üretici’ olarak itimat edebilirsiniz. Satıcı aslında sahiden ‘üretici’ değilse size bu konularda bilgi verirken tıkanır ve ürünün nasıl ve hangi malzemeden yapıldığını bilmez. Mobilyanın neyden ve nasıl üretildiğini araştırdıktan sonra mağazalara gittiğinizde dikkat etmeniz gereken şey soruları soracağınız, muhatap olacağınız kişinin gerçek bir ‘üretici’ olup olmadığıdır.

mobilya

Bazı araştırmaların size yol göstermesine izin verin ve mobilya almaya kalkışmadan önce kendi bilgilerinizi oluşturun. Mobilyanın hangi malzemeden, hangi ağaçtan ve nasıl üretildiğini öğrenin. Örneğin, çoğu kimsenin merak ettiği bir sorunun cevabını ele almakta yarar var. Siz de merak etmişsinizdir; malzemesi sırf ağaç olan mobilya var mıdır? Evet, tamamen ağaç olan mobilya vardır. Muhtemelen siz tamamen ağaç olarak sunulacak mobilyanın ağacı ladin ağacıdır. Malzemesi ladin ağacı olsa da olmasa da bu konuda bilmeniz gereken bir şey var ki o da tamamen ağaçtan yapılma bir mobilyanın sizi çok uğraştıracağıdır. Bu tip mobilyalarda çatlamalar, dönmeler, bazı parçaların kopması gibi durumlar çok olur. Tercihinizi ağaç mobilyadan yana kullanmamanız sizin hayrınıza olacaktır.

Tercihinizi masif mobilyadan yana yapacak olursanız düşünmeniz gereken şey kalitesiz ağaç kullanımı yüzünden masif çekmesi yapan mobilyalardır. Masif mobilyanın en büyük dezavantajı masif çekmesi yani mobilyanın kenar kısımlarında görülen çöküntüler ve ayrılmalardır.

Mdf isimli malzemeyi sadece boyalı ürünlerde tercih etmenizde yarar var. Çünkü Mdf iyi bir mobilya malzemesi değildir. Peki iyi bir malzeme olmadığı halde üreticiler neden Mdf tercih ediyorlar? Çünkü işçiliği oldukça kolay olan bir malzemedir Mdf.

Suntalam isimli lamine kaplamalı ürünler, birçok avantaja sahiptir. Suntalam, sterilizasyonu kolay, çizilmeye dayanıklı ve temizlik için ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca Suntalam malzemesinin yedek parçaları rahatlıkla bulunabilir. Bu ürünü üreticileri yüksek teknolojiye sahiptirler.