Dekorasyon ve mobilya seçimi konusu oldukça hassas bir konu olup, evde yaşayacak olan kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığına önemli etkileri vardır. Modern dünyada, yalnız yaşayan ve vaktini iş yerlerinde geçiren insanların sayısında oldukça büyük bir artış oldu. Vakitlerinin çoğunu ofislerde geçiren ve yalnız bir hayat süren insanlar küçük apartman dairelerinde 1+1 diye tabi edilen evlerde kendi düzenlerini oluşturarak yaşamaya başladılar.

apartman-dairesi-dekorasyonu-1

Onlar için ev dekorasyonu ve mobilya konusunda en önemli olan şey; mobilyaların  parçalarının rahatça çıkarılıp takılabilir olması ve küçük bir alana sığması, açılır kapanır sandalye ve duvara monte masaların kullanımı, evde teknolojinin kök söktürmesi oldu.

Tabii ki bu küçük apartman dairelerinde modern, sade ve yumuşak, en önemlisi de işlevselliği yüksek dekorasyon tasarımları yaparak mutlu ve huzurlu yaşamanız mümkün olacaktır. Eğer siz de küçük evinde yalnız yaşayan o gruptansanız! ‘Evim büyük değil ve yaşam alanım çok dar’ gibi bir düşünce şekline kendinizi sokmayın zira yeterli ve fonksiyonel bir mobilya dizaynı ile küçücük yaşam alanınızı büyük evlerdekilerden çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Üzülmeyin! Böyle bir tasarım için sade ve doğal renk kullanımı yapmanızda fayda olacaktır. Hele ki duvarlarda, zeminlerde ve aksesuarlarda asla koyu renk seçimine kaçmayın. Bej, kahve, yeşil ve pembenin pastel tonları gibi renklerden yana seçim yapın. Bir ya da iki tane mobilya muhtemelen size yetecektir. Ne vaktinizi evde geçiriyorsunuz ne de kalabalık bir ailesiniz. Mobilya sayısında abartıya kaçmanızın lüzumu yok.

Pencere ve perdelerinizi mümkün olduğunca gösterişten uzak ve basit modellerde seçin. Perdede kumaş seçiminiz büyük baskılı ve ağır olmamalıdır. Renk tonları ise evin diğer kısım ve detaylarında olduğu gibi açık ve pastel tonlarda son derece doğal olmalıdır. Ivır zıvır eşyalarınızı ortalıktan kaldırmak içinse kendinize ait yeterli ve etkin bir depolama alanı oluşturduğunuza emin olmanızda yarar var.

Yeterli büyüklükte ve kullanışta dolaplar, raflar, çekmeceler ayarlamaya özen gösterirseniz ortalıkta, yaşam alanınızda ufak tefek ıvır zıvır eşyalarınız kalmayacak ve hatta bir düzen içerisinde neyin nerede olduğu da aklınızda olacaktır. Yalnız yaşayan bir insan olarak bu konuya özel hassasiyet gösterirseniz yıllar geçtikçe huysuz da olmazsınız!