Evinizi sadeleştirmenin, huzurlu bir atmosfer, işlevsel bir tarz yaratmanın zamanı belki de çoktan gelmiştir. Eviniz sizi yormasın, dinlendirsin istiyorsanız sade bir düzen kurmalısınız.

huzurlu-ev-dekorasyonu

Günümüzün hızlı temposu, stresli koşuşturması içinde artık huzuru evimizde arıyoruz. Evlerimizde gösterişten ziyade sade ve düzenli bir ortam yaratmak için yavaş yavaş hareket edebilir, evimizde küçük ama nefes alan mekanlar yaratmakla işe başlayabiliriz. Huzurlu ve rahat bir evin ilk dekorasyon kuralı az mobilya ve az aksesuardır. Boğucu atmosferden kurtulmak için fazla olan eşyaların elden çıkarılması gerekir. Huzur için eşyalarınıza kıymaktan başka çareniz ne yazık ki yok. Bu eşyalar fazladan iş yükü getirdiği gibi oluşturduğu kalabalık görüntüyle kafanızı da yoracaktır. Sadelik gözlerinizin ve aklınızın yorulmasını önleyerek ruhunuza dinginlik getirir.

Evde yeterince dinlenebilmek için en başta herkesin kendine özel bir alanı olması şarttır. Aile üyeleri birbirine engel olmadan özel ilgi alanları ile ilgilenebilmeli, yorgunluğunu kendi tarzında atabilmelidir. Kitap okumak isteyen birinin televizyonun sesiyle rahatsız edilmemesi gerekir. Bireyler her zaman bu özel alanları tercih etmeyebilir, birlikte vakit geçirmekten de hoşlanabilir ama özel alanları olduğunu da bilmeli. Kişiler, özel alanlarında hobi köşeleri oluşturup odalarında kişisel beğenilerini yansıtabilmelidir.

sade-ev-dekorsayonu

Evimizde kendimizi stresli hissediyorsak eşyaların yeri, rengi, mobilyanın tarzı ile ilgili bir şey bizi rahatsız ediyor olabilir. Mobilyaların yerlerini değiştirerek, duvarlarda yeni renkler deneyerek, aydınlatmayı değiştirerek, balkon veya bahçede ferah ortamlar yaratarak kendimizi daha hissetmeyi başarabiliriz. Yeni ve sade bir dekorasyon yaparak dinlendirici bir görüntü sağlayabiliriz.

Zaman içinde evimize mutlaka yeni eşyalar giriyor. Zamanla bu eşyalar yığılarak iş görmekten çok iş çıkarır hale geliyor. Eşyaların sığamadığı bir evde kendimizi de sığdıramıyoruz. Kendimizi sakin, neşeli ve rahat hissedemiyoruz. Eşyaları ayıklayarak aklınızdaki gereksiz sorunları da ayıklayabilirsiniz. Evde doğal ışık kaynakları yaratmak için mobilyaların yerini değiştirmek, perdeleri buna uygun seçmek gerekir. Bunun için bahçe ve balkonlar da iyi değerlendirilmeli, örneğin bir kış balkonu hazırlanmalı.