Mutfaklar evlerin en güzel ve yoğun olarak kullanılan bölümlerinden biridir.

Bu yaşam alanlarında yapacağınız dekorasyonda yer vereceğiniz tasarımlar oldukça önemlidir. Mutfaklarınızı daha işlek ve kullanışlı bir hale getirmek istiyorsanız mutlaka daha fonksiyonel olan tasarımlara ağırlık vermelisiniz. Yer vereceğiniz tasarımların hem dekoratif hem de fonksiyonel özelliklere sahip olması mutfağınızda daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

beyaz-lake-mutfaklar

Ahşap mucizesinden mutfaklarınızda faydalanarak çok daha etkili sonuçlar alabilmeniz mümkündür. Bu tasarımlar dayanıklılıklarının yanı sıra uzun yıllar kullanıma imkan tanımalarıyla da göz doldurmaktadırlar. Kullanım kolaylığı sunan bu mutfak tasarımları olağanüstü bir atmosferinde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Mutfağınızda daha az eşya kullanarak yapacağınız dekorasyonlar ile daha fazla alan bulabileceksiniz.

Mutfağınızın daha geniş görünmesini sağlayan bu tasarımlar ile harikulade ambiyans yakalayabilirsiniz.

Özellikle renklerde daha açık renkli olanların tercih edilmesiyle daha etkileyici ve ferah mutfak dekorasyonları oluşturabilirsiniz. Açık renkli tasarımlar şahane ötesi bir manzaranın ortay çıkmasını sağlayacaktır. Günümüzde mutfaklarda kullanılan tasarımlarda endüstriyel olanların tercih edilmediği bir gerçektir. Çünkü mutfakların daha konforlu ve rahat olması istenilir. Bu açıdan mutfaklarda ferahlık ve iç açıcılık katan mobilya ürünlerinin kullanılması daha etkili sonuçlar ortaya koyacaktır.

Mutfağınızı bahar mevsimindeki gibi çiçek gibi bir dekorasyona kavuşturabilirsiniz.

Özellikle mutfak tezgahının arkasındaki fayanslarda çiçekli olan tasarımları kullanarak oldukça hoş bir dekorun ortaya çıkmasına öncülük edebilirsiniz. Bu fayans modelleri her açıdan mutfaklarınıza renk katacak ve yaşam alanlarınızı daha da güzelleştirecektir. Rengarenk ve cıvıl cıvıl bir mutfak dekorasyonu ile mutfaklarınıza ışıl ışıl bir görünüm ekleyebilirsiniz. Gün ışığını da gören bir mutfağa sahipseniz daha aydınlık bir dekor elde etmeniz mümkün olacaktır.

country-mutfaklar

Mutfaklarınızdaki renk dengesini doğru ayarlamalısınız.

Özellikle renklerin uyumu ve birbiri ile yaptıkları ölçülü kombinasyon ile mutfaklarınızda çok daha mükemmel manzaralar oluşturabilirsiniz. Örneğin; mutfağınızda birbirinin tamamen zıttı olan iki rengi tercih ederek ortaya daha farklı bir dekor çıkarabilirsiniz. Siyah ve beyazın uyumlu yapısı mutfağınızı çok daha güzel gösterecektir. Bu birbirine zıt iki rengin oluşturduğu zıtlık mutfağınızın görünümüne olumlu ölçüde yansıyacaktır. Siyah ve beyazın müthiş derecedeki uyumu ile dikkat çeken bir utfak dekoru elde etmeniz kolaylaşacaktır.

Mutfağınızda iddialı bir görünüm istiyorsanız, kırmızı tonlarını denemelisiniz.

Kırmızı renk tonları mutfağınızın daha canlı ve dinamik bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır. Daha hareketli bir ortamın mutfağınızın tasarımlarında ortaya çıkmasını istiyorsanız mutlaka bu tonları dikkate almalısınız. Farklılığı ve estetiği her yönüyle gösterecek olan bu tasarımlar ile mutfaklarınızı daha alımlı bir yere dönüştürebilirsiniz.

 

Ferah mutfak denince akla ilk gelen şeylerden biri de daha rahat hareket edebilecek alanların yaratılmasıdır.

kirmizi-mutfak-dolabi

Mutfağınızda kullanacağınız tasarımlarda oldukça küçük boyutlu ve az yer yer tutan tasarımları kullanarak ortaya mükemmelin ötesinde bir dekor çıkarabilirsiniz. Dolap kapaklarının daha rahat açılıp kapatılabildiği aynı zamanda daha fazla iç hacime sahip olduğu tasarımlar ile fevkalade bir mutfak dekorasyonu ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca mümkün olduğunca gereksiz aksesuar kullanımından kaçınmalısınız.

Fazla süslü tasarımlar mutfağınızın daha da düzensiz görünmesine neden olabilir.

Mutfağınızda oluşturacağınız dekorasyonda daha ferah ve iç açıcı bir ortamın ortaya çıkmasını istiyorsanız, farklı tarz, renk ve yapıdaki malzemeleri doğru bir şekilde harmanlamalı ve uyumlu bir harmoni ortaya çıkarmalısınız.

country-mutfak-modelleri

Mutfaklarınızda doğal ışığın evinize gelmesini sağlayacak olan pencereleriniz varsa ortaya çok daha aydınlık bir dekor çıkartabilirsiniz. Mümkün olduğunca koyu ve boğucu renkleri mutfaklarınız için tercih etmemelisiniz.

Spot ışıkları mutfaklarda kullanarak çok daha efektif bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Mutfaklarınızda canlı çiçek kullanımı da mutfaklarınızın daha güzel görünmesine etki edecektir. Biraz farklı bir hava yaratmak isterseniz, bu tür şeyleri aklınızın kenarında bulundurmanızda fayda vardır. Mutfaklarınızda fark yaratmanızı sağlayacak olan bu tasarımlar ile muhteşem bir görsel seyir zevki ortaya çıkarabilirsiniz.