İnsanlar yaşadıkları kapalı ortamlarda daima en rahat ve konforlu anları geçirmek istemektedirler. Fakat bazı kötü alışkanlıklar neticesinde her zaman en ferah yaşam ortamına ulaşmak mümkün olmamaktadır. Sigara içmek, çoğu insanın günlük olarak gerçekleştirdiği fakat gerek kendilerinin gerekse evdeki diğer kişilerin rahatsızlık duymasını sağlayacak bir aktivitedir. Her ne kadar bilinçli kişiler sigaralarını cam kenarı veya özel odalarda içseler de, gerek duyulduğunda odadaki pis kokunun ve dumanın hızlı biçimde çıkarılması için bazı püf noktalar bulunmaktadır.

evdeki-sigara-kokusu-nasıl-giderilir

Bu durumda yapılması gereken ilk şey ev içerisinde hızlı bir hava akımı yaratarak içerideki fazla dumanın çıkarılmasıdır. Halk arasında cereyan yaptırmak olarak tabir edilen bu durum neticesinde odadaki genel kokuda belirgin bir azalma olmakta ve üst kısımda biriken fazla duman hava akımı ile dışarı atılmaktadır. Bir ila üç dakika arası hava akışı sağlandıktan sonra sıra perde ve mobilyalara sinmiş olan kokunun çıkarılmasındadır. Sigara kokusu pek çok yemek ve kir kokusundan daha zor çıktığı için, oldukça özenli ve yoğun bir çalışma gerektirmektedir. İşlemin acelesi ve odanın büyüklüğüne göre izlenebilecek birkaç farklı yol mevcuttur. Odanın zemini halı ile kaplı ise genel yüzeye kolonya damlatmak bunların en basitidir. Havaya karışması oldukça hızlı olan alkolün yarattığı ferah koku, havada bulunan sigara koku partiküllerine baskın gelerek rahatsız edici durumu nispeten ortadan kaldırmaktadır. Böylelikle eşyaların üzerindeki esans yok edilmese de genel kokunun giderilmesi sağlanır.

Söz konusu olan perde, oturma grubu ve giysilerdeki kokunun giderilmesi olduğunda ise özel üretilmiş oda kokuları ve spreyler iş başı yapmaktadır. Herhangi bir aroma içermeyen bu sprey ve kokular, kullanıldığı bölgedeki koku moleküllerini yok ederek olumsuz durumun ortadan kalkmasını sağlamaktadırlar. Evdeki sigara kokusundan nasıl kurtulunur sorusuna verilebilecek pek çok farklı cevap bulunsa da, kişinin zamanla farklı yöntemler tecrübe ederek kendisine en uygun olanını bulması mümkün olacaktır.