Kış aylarında ısınma gereksinimi her canlıda bulunur. Vücut ısısını dengelemek adına, kapalı alanlarda çeşitli ısınma yöntemleri uygulanır. Kömür sobaları, doğalgaz sobaları, katalitik, kazan daireleri, kombili ısıtma sistemleri ve daha pek çok yöntem bulunur. Son dönemlerde teknolojinin ilerlemesi, ısınma konusunda da insanlara pratik çözümler getirmiştir. Isınma, Türkiye’de genel olarak doğalgaz ile sağlanmaya başlanmıştır. Hem daha ekonomik hem daha pratik hem kullanımı kolay bir ısınma yöntemidir. Ancak son zamanlarda doğalgaza gelen zamlar, insanları da tasarruf yöntemlere yönlendirmiş durumdadır. Yüksek faturalardan kaçınmak için, evde doğalgaz tasarrufu yapmak kaçınılmaz olmuştur.

 doğalgaz-tasarrufu-nasıl-yapılır

Evde doğalgaz tasarrufu yapmak için pek çok yöntemin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki; evde bulunmadığınız zamanlarda, kombiyi en kısık ayarında bırakmanız olacaktır. Kombiyi kapatmak, tasarruf sağlamaz. Bazı insanlar, gün içerisinde evden çıktıklarında, kombi boşuna yanarak doğalgaz harcamasın diye, kombinin petek ayarını tamamen kapatmaktadırlar. Bu durum peteklerin tamamen soğumasına ve tekrar yakıldığında tekrar ısınmaları için ekstra enerji harcanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple kombiyi tamamen kapatmak yerine en kısık ayarına getirmek, evde doğalgaz tasarrufu yapmak için ideal ve karlı bir yöntemdir. Bir başka tasarruf yöntemi ise; eve ısı yalıtımı yaptırmaktır. Eve ısı yalıtımı yaptırmak çok da ucuz bir yöntem olarak görünmese de, evin sıcaklığını koruması açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Kimi zaman kombi yakmanıza dahi gerek kalmayacağı için, evde doğalgaz tasarrufu yapmak adına oldukça etkili bir yöntemdir. Uzun vadede, eve yapacağınız ısı yalıtımı masrafınızı, doğalgaz faturalarınızı az ödeyerek kapatabilirsiniz. Peteklerin bakımının yapılması ve aynı şekilde 6 ayda bir kombiye bakım yaptırmak da, ısınmanın sağlıklı olması ve kombinin uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Yeterli düzeyde ısıtmayan kombiler, sizlere evde daha fazla doğalgaz harcamanıza sebep olacaktır.

Evde doğalgaz tasarrufu yapmak istiyorsanız, yukarıdaki yöntemleri denemenizi tavsiye ederiz. Olumlu sonuçlar alacağınıza garanti veriyoruz.