Bazen aceleye gelmiş seçimler, zamansız ve uygun olmayan şartlarda yapılmış mobilya alışverişi nedeniyle evimizi istediğimiz gibi dekore edemiyoruz. Belki mobilyalar kullanım olarak ihtiyacımızı karşılıyordur ama evimizde kendimizi ait olduğumuz mekandaymış gibi hissedemiyoruzdur.

ev-dekorasyon-stilleri

Belki de hep aynı stili seçiyorsunuz ama aslında o sizin stiliniz değildir. Aradığınız duyguya uygun renkler seçmiyor, zevkinizi yansıtacak kumaş ve desenleri kullanmıyorsunuz. Perdelerinizi beğendiğiniz için değil sadece mobilyaya uygun olduğu için almış olabilirsiniz. Kim bilir belki de stiliniz hakkında hiç düşünmediniz. Oysa yaşam alanlarımız ruh dünyamız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Her form başka bir ihtiyacı karşılayabilir. Beğenilerimizi bilmezsek onları evimize de yansıtamaz, kendimizi yabancı hissettiğimiz bir mekanda yaşamak zorunda kalabiliriz.

Evinizde kendinizi rahat, mutlu, keyifli, huzurlu hissetmek için işe stilinizi keşfetmekle başlamalısınız. Bunun için dekorasyon dergilerine başvurabilir, gazetelerin dekorasyon önerilerine göz atabilir, televizyonda dekorasyon programları izleyebilir, girdiğiniz mekanlara alıcı bir gözle bakmaya başlayabilirsiniz. Buradan edineceğiniz izlenimlere dikkat edin. Sizi gördüğünüzde keyiflendiren renkleri tanımaya çalışın, hoşunuza giden ve mobilya ve aksesuarların özelliklerini inceleyin. Bunları evinizde nasıl uygulayabileceğinize dair fikirler üretmeye çalışın.

Evinizdeki eşyaları da gözden geçirmekte fayda var. Hangilerini seviyorsunuz, neden seviyorsunuz, sizin için anlamları nedir? Onları sizin için özel yapan nedenleri anlamaya çalışın. Hangi odada vakit geçirmek daha çok hoşunuza gidiyor? Bunun nedeni ışık mı, renk mi, yoksa odada bulunan mobilyalardan biri ya da birkaçı mı?

Ve evinizde en önemli tasarımlar parkedir.

Parke, yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama türüdür ve evdeki en görünen yerde yani yerdedir.

marküteri parke bu konuda başarılı bir firma olup parke çeşitleriniz için arayabilirsiniz.

Mobilya mağazaları arasında gezerken daha fazla zaman geçirdiğiniz mağazaları tespit edin. Bu mağazanın tarzı ilginizi çekiyor muhtemelen. O tarz ne?

Seyahat sırasında aldığınız objelere bir inceleyin. Onları beğenme nedeniniz neydi? Üretildikleri malzeme mi, yoksa rengi mi? Belki de size çağrıştırdığı bir duydu vardır.Bu alıştırmalar sonunda yavaş yavaş gerçek stilinizi bulacak, belki birden fazla tarzı benimseyecek ve evinizde kişisel bir atmosfer yaratıp kapıdan içeri mutlulukla girmeyi başaracaksınız.