Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte bahçede geçirilen süreler de artmaya başlıyor. Günümüzdeki kentleşmeden dolayı maalesef herkesin bahçesi olmayabiliyor ancak hemen her evin geniş balkonlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden balkonunuzun birisini bir bahçe havasında çiçek ve ağaçlarla donatarak bir de bahçe mobilyası koyabilirsiniz. Bahçenizde veya balkonunuzda keyifli zaman geçirebilmeniz için bahçe mobilyası mümkün olduğunca konforlu olmalıdır.

Bahçe Mobilyası Tercihi

Bahçe mobilyası dış mekanlarda kullanıldığı için mobilyanın yapıldığı malzeme çok önemlidir. Bu konuda iki temel alternatifiniz mevcuttur. Ya ahşaptan yapılan ya da plastikten yapılan mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bu seçimi yaparken de yaşadığınız yerin iklim özellikleri çok önemlidir. Çünkü nem, yağmur, kar, güneş mobilyaların kullanım ömrünü kesinlikle etkileyen faktörlerdir.

bahçe düzenlemesi

Ahşap Bahçe Mobilyası

Ahşap mobilya alacaksanız almaya karar verdiğiniz mobilyanın yoğunluğu yüksek ve dış hava şartlarına dayanıklılığı olmalıdır. Tik, akasya, sarı bolou gibi ağaçlar, bahçe mobilyaları için uygun ağaçlardan bazılarıdır. Bunlar içinde ahşap bahçe mobilyası tercihine en uygun olanı ise tik ağacıdır ama bunun da kendi içinde kalite sınıfları mevcuttur. Bu mobilya türü gerekli dikkat ve özenle kullanıldığında ve senelik bakımları yapıldığında çok uzun yıllar kullanabileceğiniz bir üründür.

Ahşap bahçe mobilyaları bahçenin doğal ortamıyla uyum içinde olmakta ve uyum sağlamaktadır. Bu yüzden sıklıkla tercih edilirler. Mobilyanızın üzerine koyacağınız renkli minderlerle de mobilyanıza bir canlılık katabilirsiniz.

bahçe mobilya tasarımları

Plastik Bahçe Mobilyası

Plastik bahçe mobilyası alırken de dikkat etmeniz gereken bazı ince noktalar vardır. Bunun başında plastiğin kalitesi gelmektedir. Çünkü genellikle kırılan sandalye ayağı gibi talihsiz durumlar sıklıkla yaşanıyor. Mobilyanızı uzun süre kullanabilmek için dayanıklı ve kaliteli bir plastikten yapılmış olması çok önemlidir. Diğer bir önemli husus ise mobilyanın renginin atmamasıdır. Çünkü bahçe mobilyaları genellikle yaz aylarında kullanıldığı için yoğun güneşe maruz kalabilmektedir. Güneş de plastik bahçe mobilyası renginin atmasına sebep olabilir.

Plastik mobilyalarda bir de kullanılan plastiğin sağlığa zararlı olabilme ihtimalini düşünün ve gerekli araştırmayı yaparak mobilyanızı alın. Plastik mobilyaların renk seçeneklerinin sınırsız olması da kullanıcıyı cezbetmektedir.

bahçe mobilyası tasarımları