Mimarlar, teknik resim çizen tüm meslek grupları için vazgeçilmez mobilyalardan ilkidir çizim masaları. Özellikle ofislerde ve evde bulunan çalışma mekanlarında kullanılan çizim masaları ergonomik olması kaçınılmaz bir gereklilik olan mobilyaların da başında geliyor. Teknik çizim yapmak uzun saatler masa başında kalmayı gerektirir. Bu yüzden vücut yapısını da destekleyecek türden sağlıklı bir masa tercihi yapmak gerekiyor. Mimar çizim masalarında bu durum son derece önemli. Masanın ergonomik ve konforlu olması kadar önemli olan bir diğer nokta da çalışma sandalyesinin de bu özelliklere sahip olması. Bu ikisinin birbiri ile uyumu sağlanmamış ise ortaya fiziksel yapıyı zedeleyen ve insanı yoran bir sonuç çıkacaktır.

çizim-masası-modelleri

ahşap-çizim-masaları

teknik-çizim-masaları

Teknik çizim masası tercih etme aşamasında en önemli nokta çalışma alanı için elverişli olması. Görsel öğeleri bu noktada bir parça önemsiz olarak addedebiliriz. İkinci plana atmalıyız. Öncelikle eğim konusu önemli. Çizim masalarında eğim çok önemli ve hayatidir. Ancak bunun ayarlanabiliyor olması daha da önemlidir. Yeni ürünlerde bu konuya öncelik veriliyor. Çalışacak kişi projeye ve kendine uygun olacak şekilde mesafeyi ve eğimi ayarlayabiliyor.

çizim-masaları-fiyatları

mimar-çizim-masaları

teknik-çizim-masası

Çok önemli bir diğer nokta da masanın sahip olduğu yüzey. Basit çizim masalarında dikkatlerden kaçan yüzey meselesi çalışma esnasında sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Çizim masasının yüzeyinin pürüzsüz olması iyi olduğu anlamına gelmiyor. Sadece çizim masalarında değil tüm ofis mobilyalarında parlama konusu önemlidir. Parlama yapan bir masa yüzeyi çalışanı rahatsız edecektir. Hele ki teknik resim çizenleri düşününce bunun önemi daha da artıyor. Bu sebepten dolayı en çok tercih edilen çizim masalarının başında ahşap çizim masaları geliyor. Ahşap çizim masası modelleri he çalışmaya elverişli oluyor, hem de sağlıklı olması ile çalışana artı sağlıyor. Daha çok plastik ile üretilen masalar fiyat olarak düşük olması ile tercih ediliyor. Ancak kullanım kolaylığı ve rahatlığı yönü ile en iyisinin ahşap masalar olduğunu söyleyebiliriz.

çizim-masası

mimar-çizim-masası

ucuz-çizim-masaları