Bebek odaları annelerin titizlikle üzerinde durdukları odalardır. Bu odaların dekorasyonunda hassas davranmak son derece önemlidir. Bir bebeğin odasının çok fazla aksesuarla dolu olmasına gerek yoktur. Bebeğin güven içinde uyuyabileceği, sağlıklı bir şekilde büyüyebileceği bir ortamı oluşturmak bir anne için oldukça önemlidir. Dolayısıyla bebek odasının dekorasyonu konusunda anneler en iyi tercihi kendi iç dünyalarında hissetmektedir. Bunu yansıtmak da annelere düşmektedir.

saglikli-bebek-odası-modelleri

Bebek odaları dizaynında bebeğin cinsiyetinin de önemli bir rolü olduğu söylenebilir. Genellikle kız çocukları için pembe renk tercih edilirken erkek çocukları için de mavi renk tercih edilmektedir. Bu renklerle bezeli beşikler bebek odalarının vazgeçilmezidir. Bebeklerin yaşları biraz büyüdüğünde içinde rahatça oynayabilecekleri beşiklerin tasarlanması gerekmektedir. Bu beşiklerde uyuyan çocuklar aynı zamanda kalktıklarında ellerine oyuncaklarını alacak ve bu oyuncaklarla rahatça oynayabileceklerdir. Bunun yanında bebek odalarının başka bir özelliği de duvar boyalarıdır. Genellikle açık renge boyanan bu odalar ışığı yansıtan ya da yumuşak bir şekilde yutarak yansıtan boyalarla boyanmalıdır. Bu sayede bebeklerin daha rahat uyumaları da sağlanmış olacaktır.

saglikli-bebek-odası

Bebeğin dolabı ve beşiği son derece sağlıklı bir şekilde dizayn edilmelidir. Bu noktada önemli olan odadaki tüm aksesuarların birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Açık pembe renkten bir beşik araba şeklinde dizayn edilmiş olabilir. Bunun yanında yan tarafta şık bir dolap yer alabilir. Halının da diğer aksesuar ve mobilyalarla uyumlu olması son derece önemlidir. Bebeğin beşiğinin başucunda pek çok farklı oyuncak bebek bulunabilir. Bazı anneler bebeklerinin odasında kocaman bir ayı olmasından hoşlanmaktadır, bazıları da dev bir ördek bulundurmaktadır. Bu konuda önemli olan kişisel tercihlerdir. Bebek odaları ile ilgili bu tercihler de genellikle anneye ait olmalıdır.

Bebek odalarının sağlıklı bir şekilde dekore edilmesi tamamen renk uyumu, şekil uyumu, mobilya uyumu gibi faktörlerle ilintilidir. Ne olursa olsun bebeğin yatağının rahat olması ve onu terletmemesi son derece önemlidir. Çünkü uyku bebeğin temel ihtiyaçlarındandır.