Ev dekorasyonundan bağımsız olarak balkon dekorasyonunda yaratıcılığınızı farklı biçimlerde sergileyebilirsiniz. Kullanmadığınız eşyalardan oluşturabileceğiniz küçük saksılar ve süsler balkonunuza renk ve doğallık getirecektir.
Günümüz şartlarında bahçeli bir eve sahip olmak oldukça zor. İmkanlarınız el verse dahi şartların sizi mecbur kıldığı apartman hayatında balkonlar ferahlamak ve açık havayı solumak için en iyi seçeneklerden biri. Balkon dekorasyonu birçok dekoratif fikri uygulama alanı bulabileceğiniz bir alan. Pencere diplerine yerleştireceğiniz çiçekler ve balkonunuza yerleştireceğiniz çiçekler bahçe havası yaratmaya yardımcı olacaktır.

Balkon dekorasyonunda dikkat etmeniz en önemli noktaysa kullanımı kolay mobilyalar satın almak olmalıdır. Kullanışsız ve çok yer kaplayan mobilyalar balkonunuzu daraltacağı gibi huzurlu bir açık hava ortamından da sizi uzaklaştıracaktır. Açılıp kapanır sandalye ve masalar balkon dekorasyonunda kullanılabilecek en elverişli mobilyalardır. Bu mobilyaların hava şartlarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yağmur veya açık hava şartlarından zarar görmeyecek mobilyalar ilk tercihiniz olmalı. Emek vererek hazırladığınız balkonun bir gecede mahvolduğunu görmek istemezsiniz. Bunun yanı sıra balkon dekorasyonunda güneş ışığından ve hava şartlarından korunmak için şemsiye kullanabilirsiniz. Ancak çok dar bir alanınız varsa başka eklemeler yapmayı da tercih edebilirsiniz. Geniş bir balkonu olanlar için farklı mobilya seçenekleri de mevcut. Bahçe dekorasyonu gibi balkon dekorasyonu da açık renkleri ve canlı renkleri kaldıracak düzeydedir. Koyu ve iç kapatıcı görünümlerden kaçınmalısınız.

Canlı renkler balkon dekorasyonunda hasırlar ile beraber kullanıldığında daha hoş bir görünüme ulaşmanızı da sağlayabilir. Ancak hasırın kullanımı çok küçük yada hava şartlarına uygun olmayan balkonlar için uygun olmayacaktır. Balkonunuza ekleyeceğiniz yaratıcı fikirlerin arasına evinizde kullanmadığınız mutfak eşyalarından oluşturacağınız saksıları da ekleyebilirsiniz. Bahçe mobilyalarına nazaran ebat olarak daha küçük üretimlerine rastlayacağınız balkon dekorasyonu ürünleri yaz kış kullanabileceğiniz hava şartlarına uygun mobilyalardan ve eşyalardan oluşmalıdır.
Balkon dekorasyonunda kilim ve benzeri ince örtülerden ve minderlerden de yararlanabilir, oturabileceğiniz alanı genişleteblirsiniz.