Antep Mobilyacılar Çarşısı

Mobilya sektörü denilince akla ilk gelen bölgeler genellikle Ege ve Marmara gibi sanayisi gelişmiş bölgelerdir. Aslında bu bir gerçektir ve her sanayi dalında bu iki bölge sürekli önde gitmektedir. Tarih boyunca medeniyet merkezleri olmaları sürekli gelişmelerini sağlamış ve günümüze kadar da bu gelişim süreci devam etmiştir. Bu yüzden nüfus genellikle bu bölgelerde toplanmıştır. Hem işçi kaynağı olarak görülen nüfus hem de ticaret yolları açısından uygun olunca fabrikalar buralara kurulmuş ve organize sanayi bölgeleri açılmıştır.

Gaziantep Mobilya Üreticileri

Günümüzde Ege ve Marmara bölgelerinden başka İç ve Güneydoğu bölgeler de sanayi alanında ilerleme kaydetmeye başladı. Bunun nedeni de hem arazi koşullarının uygunluğu hem de ne iş olursa yaparım diyen niteliksiz iş gücünün bu bölgelerde yoğunlaşmasıdır. Öncelikle tekstil alanında açılan fabrikalar daha sonraları yerlerini daha kârlı sanayi kollarına bıraktı. Otomotiv sektörü gibi yatırımda sermaye gerektiren sektörler büyük firmaların eliyle bu bölgelerde hayat buldu. Mobilya sektörü de otomotiv sektörü gibi yavaş yavaş bu bölgelere yerleşen sektörler arasındadır.

Güneydoğu denilince akla belki de ilk gelen şehir Gaziantep’tir. Şehrin gelişmişlik seviyesi de bunda önemli bir etkendir. Bahsedilen mobilya sektörü Antep’te de gelişme göstermiş ve mobilyacılar çarşısı gibi bir merkezin açılmasını sağlamıştır. Bu yüzden bugün Antep mobilyacılar çarşısı Arap ülkelerine mobilya ihraç ediyor. Mobilyacılar çarşısında üretilen ürünler önce Antep, sonra çevre iller sonra da büyük merkezlere ihraç edilmek üzere yola çıkmaktadır. Sınır yakınlığından dolayı da Antep mobilyacılar çarşısı Arap ülkelerine mobilya ihraç ediyor diyebiliriz.

antep-mobilyacılar-çarşısı

gaziantep-mobilyacıları

gaziantep-mobilyacılar-sitesi

gaziantep-mobilya-imalatçıları

gaziantep-mobilya-mağazaları

gaziantep-mobilya-üreticileri

Gaziantep Mobilyacılar Sitesi

Şehrin gelişmesinde de önemli bir yere sahip olan bu sektör iş bulma imkânlarını da arttırmış ve hem şehirdeki hem bölgedeki işsizlik oranını azaltmıştır. Bu tür gelişmeleri gören halkın da elbette refah seviyesi yükselecektir. Refah seviyesinin de yükseldiğini düşünürsek Antep mobilyacılar çarşısı Arap ülkelerine mobilya ihraç ediyor denildiğinde şaşırmamak gerek.